Inwestycja w bezpieczeństwo oprogramowania wcale nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami, zwłaszcza jeśli porównać je z tym, ile można stracić ingnorując je całkowicie. Oczywiście do zagadnienia trzeba podejść rozsądnie, a wszelkie działania implementować zwinnie. Odkładanie testów bezpieczeństwa na ostatnią chwilę w procesie SDLC może wykazać podatności, które łatwo i niskim kosztem można było naprawić na wczesnym etapie produkcji.
SSDLC (Secure Software Development Life Cycle) to podejście do wytwarzania oprogramowania, którego główną myślą jest zapewnianie bezpieczeństwa aplikacji przez cały proces produkcji, od pierwszych faz planowania. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo jest więc współdzielona przez wszystkich uczestników projektu.
Podstawowe zalety SSDLC:
- Ciągłe usprawnianie bezpieczeństwa oprogramowania
- Szybkie wykrywanie i naprawianie błędów
- Olbrzymia oszczędność, dzięki wczesnemu wykrywaniu zagrożeń
- Wzrost świadomości pracowników
- Minimalizacja ryzyka biznesowego
Bezpieczne wytwarzanie oprogramowania polega na zintegrowaniu działań z obszaru cyberbezpieczeństwa z istniejącym procesem produkcji. Idealny scenariusz zakłada, że zespół ds. bezpieczeństwa jest obecny w projekcie od samego początku. W ten sposób już na etapie projektowania można znaleźć i omówić wszelkie potencjalne luki w koncepcji oprogramowania. W późniejszych fazach produkcji, zespół dokonuje przeglądu kodu oraz na bieżąco przeprowadza testy penetracyjne. Szeroka współpraca między członkami zespołu, pozwala każdemu z nich zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa w ramach etapu produkcji w którym uczestniczą.
Jeśli w swojej organizacji korzystasz z podejścia DevOps, to znakomicie! Pozostaje tylko dodać do niego człon Security, by powstał DevSecOps, w którym wszyscy zaangażowani w projekt są odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Nadrzędnym celem jest wypracowanie systemu kooperacji, w którym każdy ma dostęp do narzędzi, procesów i wiedzy. Dzięki temu istnieje możliwość stałego monitorowania, testowania i wynajdywania zagrożeń w bezpiecznym środowisku. W tym wypadku automatyzacja procesów bezpieczeństwa jest konieczna.
Dla dojrzałych organizacji oferujemy:
- Implementacje rozwiązań automatycznych. Jeśli korzystasz z GitHub. Bickbucket, czy GitLab pomożemy wdrożyć narzędzia automatyzacji bezpieczeństwa i zmaksymalizować ich użyteczność dzięki odpowiedniej optymalizacji.
- Wsparcie w automatycznym raportowaniu błędów poprzez integrację ze Slackiem, czy Jirą
- Pomoc w dostosowaniu Gitlab CI/CD i Jenkins do celów bezpieczeństwa dla organizacji korzystających ze strumienia Continuous Integration/Delivery
- Wsparcie procesu SSDLC w chmurze, np. Microsoft Azure, Amazon Cloud
- Konteneryzacja środowisk testowych z użyciem Docker lub Kubernates
Jeśli proces wytwarzania jest już na etapie produkcji, zalecamy przeprowadzanie wstępnego audytu bezpieczeństwa lub testów penetracyjnych. W ten sposób możemy zapoznać się z systemem, poznać schematy nim rządzące oraz rozpoznać błędy i ich źródło.