Zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa bywają mocno skomplikowane. To szczególnie trudne, jeśli w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa aplikacji i oprogramowania komputerowego. Jeszcze przed finalnym wdrożeniem systemów, pojedynczych aplikacji lub oprogramowania biznesowego warto zlecić kompleksowe testy bezpieczeństwa – to podstawa, aby nie narażać potencjalnych użytkowników na problemy. Czym są tzw. kolorowe drużyny dla cyberbezpieczeństwa? Zobacz porównanie Red Team vs. Blue Team i poznaj zagadnienia, jakimi zajmują się konkretni specjaliści.
Spis treści:
- Czym właściwie są zespoły Blue Team i Red Team? Poznaj podstawy cyberbezpieczeństwa!
- Przykładowe działania zespołów Red Team vs Blue Team – co warto wiedzieć?
- Testowanie oprogramowania a cyberbezpieczeństwo – czy zespoły Red Team i Blue Team mogą być pomocne?
- Jakie kwalifikacje powinny mieć osoby testujące oprogramowanie komputerowe?
Czym właściwie są zespoły Blue Team i Red Team? Poznaj podstawy cyberbezpieczeństwa!
Definicje Blue Team i Red Team są popularne w branży informatycznej powiązanej z cyberbezpieczeństwem. To zespoły wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się obsługą zaawansowanych systemów informatycznych.
Krótko mówiąc:
Red Team
Według Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) zespół czerwony jest grupą osób upoważnionych do naśladowania ataków hakerskich.
To grupa osób odpowiedzialnych za symulację ataków na systemy informatyczne. Ich zadania to identyfikacja słabych punktów i luk w zabezpieczeniach. W tym przypadku eksperci przeprowadzają realistyczne testy penetracyjne, które ułatwiają zaplanowanie działań kryzysowych w razie rzeczywistego ataku przez cyberprzestępców.
A zatem najważniejsze zadania tego zespołu to:
- Symulowanie rzeczywistych ataków hakerskich.
- Identyfikacja słabych punktów w systemach.
- Dostarczanie rekomendacji dotyczących poprawy bezpieczeństwa.
Blue Team
To zespoły odpowiedzialne za obronę działających już systemów przed atakami cybernetycznymi. Zapobiegają naruszeniom wobec bezpieczeństwa aplikacji, oprogramowania i systemów komputerowych. Głównym celem jest ciągłe doskonalenie mechanizmów obrony i szybkiego reagowania na zagrożenia w związku z działalnością cyberprzestępców.
Kluczowe działania podejmowane przez Blue Team to:
- Monitorowanie i analiza ruchu sieciowego.
- Wdrażanie i utrzymanie środków bezpieczeństwa.
- Reagowanie na incydenty i minimalizacja ich skutków.
Specjaliści z grupy czerwonych i niebieskich muszą ze sobą stale współpracować. To podstawa dla zachowania równowagi w kontekście cyberbezpieczeństwa aplikacji, programów, systemów i sieci komputerowych.
Przykładowe działania zespołów Red Team vs Blue Team – co warto wiedzieć?
W praktyce zarówno zespoły Red Team, jak i Blue Team mogą mieć realny wpływ na poziom bezpieczeństwa oprogramowania i sieci komputerowych. Popularne działania stosowane przez czerwone zespoły to głównie: symulacje ataków na infrastruktury sieciowe, testy socjotechniczne, symulacje ransomware, a także działania z użyciem frameworków MITRE ATT&CK.
Czy wiesz, że…? Nawet 66% firm uczestniczących w badaniach KPMG – Barometr cyberbezpieczeństwa zarejestrowało minimum 1 incydent związany z naruszeniem zasad cyberbezpieczeństwa.
W kontekście działań prowadzonych przez drużynę czerwoną, Blue Team odpowiada za reagowanie na sytuacje związane z zagrożeniami w cyberbezpieczeństwie.
Przykładowo: Red Team wprowadza złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane, oceniając reakcję organizacji. Blue Team wdraża procedury reagowania na incydenty oraz regularne tworzenie kopii zapasowych, aby szybko przywrócić dane.
Testowanie oprogramowania a cyberbezpieczeństwo – czy zespoły Red Team i Blue Team mogą być pomocne?
Testowanie oprogramowania jest skuteczniejsze, kiedy zajmują się tym profesjonaliści. W związku z koniecznością zachowania wysokich standardów cyberbezpieczeństwa niesamowicie istotne jest wykorzystanie działań dwóch zespołów: Red Team vs. Blue Team.
Ci pierwsi atakują w ramach symulacji, natomiast drudzy reagują i opracowują odpowiednie metody zapobiegania zagrożeniom.
Ten rodzaj testów świetnie sprawdzi się w przypadku:
- Firm i instytucji, które gromadzą wrażliwe dane – banki, szpitale, e-commerce.
- Instytucji rządowych – zaawansowane testy to skuteczniejsza ochrona przed cyberatakami i szpiegostwem.
- Start-upów technologicznych – testowanie zabezpieczeń na wczesnym etapie wdrożenia ułatwia zapobieganie wyciekom danych.
- Dużych korporacji – tutaj głównym zagrożeniem są ataki typu ransomware, wobec których testy Red Team i Blue Team gwarantują wysoką skuteczność wprowadzanych poprawek dla cyberbezpieczeństwa.
A zatem testy Red Team i Blue Team ułatwiają wykrywanie luk w zabezpieczeniach, np. oprogramowania biznesowego. Specjaliści wiedzą, w jaki sposób może działać potencjalny haker, inicjują takie działania i szybko wykrywają słabe punkty, wobec których należy wzmocnić zabezpieczenia.
Dlaczego warto testować systemy i oprogramowanie zgodnie z zasadami działalności zespołów czerwonych i niebieskich?
Symulacje i wdrożenia nowych zasad bezpieczeństwa do systemów i aplikacji pozwala uniknąć realnych zagrożeń cybernetycznych. Organizacje rządowe, instytucje publiczne, a nawet przedsiębiorcy mogą podejmować takie działania prewencyjne. Wtedy pojawia się mniejsze ryzyko, że dojdzie do skutecznego ataku cyberprzestępców.
Wykorzystując testy Red Team i Blue Team:
- skuteczniej chronisz dane osobowe gromadzone, np. na firmowych serwerach;
- szybciej wykrywasz luki w zasadach bezpieczeństwa, zanim hakerzy zrobią to za Ciebie;
- poprawiasz wizerunek przedsiębiorstwa, pokazując, że cyberbezpieczeństwo jest ważne;
- szybciej reagujesz na ewentualne zagrożenia i masz wypracowane skuteczne metody obrony.
Dodatkowo poprzez testowanie oprogramowania łatwiej dostosujesz się do unijnych restrykcji dot. cyberbezpieczeństwa. Tutaj warto przytoczyć wymogi nowej dyrektywy NIS2, gdzie według nowych zasad raportowanie poważnych incydentów powinno odbywać się w terminie nie dłuższym niż do 72 godzin od zajścia.
Te restrykcje obowiązują przedsiębiorców komunikacji elektronicznej, sektora żywności, motoryzacji, podmioty administracji publicznej, firmy gospodarujące odpadami, a także przedsiębiorstwa produkujące komputery i chemikalia.
Jakie kwalifikacje powinny mieć osoby testujące oprogramowanie komputerowe?
To proste. Wykwalifikowani pracownicy zespołów Blue Team, Red Team powinni mieć przede wszystkim wiedzę potwierdzoną certyfikatem ISTQB. To potwierdzenie, że osoby odpowiedzialne za testy mają stosowne umiejętności, kwalifikacje i praktyczne predyspozycje.
Osoby, które mogą działać w grupach Red i Blue powinny mieć określone predyspozycje. Najistotniejsze to:
- znajomość powszechnie stosowanych metod testowania oprogramowania;
- umiejętność pracy z narzędziami testowymi, np. JIRA, Selenium;
- znajomość cykli życia oprogramowania;
- podstawowe umiejętności programistyczne i znajomość składni;
- zdolność do analitycznego myślenia.
Przyda się też umiejętność generowania raportów o błędach w oprogramowaniu. To przydatne dokumenty, które umożliwiają precyzyjne analizowanie danych i opracowywanie dodatkowych metod zabezpieczających aplikacje, systemy, programy i sieci komputerowe.
Czy wiesz, że…? Firma ISTQB od czerwca 2024 roku przeprowadziła ponad 1,4 mln egzaminów, które zakończyły się wydaniem nieco ponad 995 tys. certyfikatów dla uczestników pochodzących ze 130 krajów na całym świecie.
Specjaliści odpowiedzialni za testy w kontekście cyberbezpieczeństwa powinni też znać metodologię działania hakerów internetowych, a także popularne zagrożenia, które mogą prowadzić m.in. do wycieków danych osobowych.
Podsumowując, zespoły Red Team i Blue Team to jak cybernetyczny pojedynek między atakującymi a obrońcami. Czerwony wciela się w rolę hakerów, szuka luk i sprawdza, gdzie system może się posypać. Niebieski stoi na straży, broni firmowych danych i reaguje na każdy podejrzany ruch. Razem tworzą tarczę ochronną dla firm, pomagając im unikać realnych ataków i wzmacniać zabezpieczenia. Dzięki nim firmy są lepiej przygotowane na cyberzagrożenia i nie muszą drżeć na myśl o hakerach czających się w sieci.
Bibliografia:
- https://csrc.nist.gov/glossary/term/red_team
- https://attack.mitre.org/
- https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/pl/pdf/2024/02/pl-Raport-KPMG-w-Polsce-Barometr-cyberbezpiecze%C5%84stwa-2024.pdf
- https://digital-strategy.ec.europa.eu/pl/policies/nis2-directive
- https://www.istqb.org/
- https://www.crowdstrike.com/en-us/cybersecurity-101/advisory-services/red-team-vs-blue-team/